- Reklama -zprávy

Suché múriky pre krásu a úžitok záhrady

Date:

Share:

Kamene nasucho poskladané do múrika ozdobia každú záhradu. Spomalia rýchlo plynúci čas, ponúknu miesto na život rastlinám i živočíchom.

Oddávna sa suché múriky stavali na miestach, kde bolo potrebné spevniť svah či zmierniť nerovnosti terénu, ľahšie obrábať pôdu i hospodáriť v lese. Dnes na nich pamätajú architekti pri riešení svahovitých pozemkov, vjazdov, posedení, oplotení, terás i zakladaní zvýšených záhonov Suchý múrik z vhodného materiálu pôsobí veľmi prirodzene.

Časť múrika pod vinným svahom
Múrik pod vinným svahom

Prínos múrika pre záhradu aj krajinu
Pri dobrom založení sú múriky veľmi odolné proti miernym pohybom terénu a vlhkosti, voda totiž môže suchým múrikom voľne pretekať. Suchý múrik má aj funkciu protieróznu, bráni splachovaniu pôdy na svahovitých pozemkoch. Dobre založený suchý múrik vydrží po mnoho desaťročí, ba aj storočia.

Suché múriky sú tiež životným priestorom pre najrôznejšie živočíchy a rastliny. Zvieratám vyhovuje teplo sálajúce z kameňov, dutiny slúžia ako úkryty cez deň aj na prezimovanie. Hniezdia tu včely samotárky, dravé vosičky, čmeliaky, sú útočiskom pre užitočné pavúky, chrobáky a stonožky. Tiež jašterice, slepúchy a žaby tu nájdu príhodné úkryty a na oplátku pomáhajú na záhrade proti slimákom a iným nevítaným hosťom.

Mnohostranná užitočnosť robí zo suchých múrikov jeden z najzákladnejších prvkov prírodnej záhrady.

Krása múrika
Rastliny prebudia múrik k životu

Ako stavať suché múriky
Na stavbu je možné použiť rôzne druhy prírodného kameňa (žulu, bridlicu, vápenec, pieskovec a ďalšie). V ideálnom prípade volíme materiál, ktorý je typický pre daný región, prípadne korešponduje so záhradnými prvkami. Najúspornejším variantom je použiť kameň, ktorý pochádza z pozemku, či už z výkopových prác pre základy domu, alebo z búranej stavby.

Dôležitým parametrom suchého múrika je jej výška. Na nej závisí, akým spôsobom ju založíme.
Pri výške do 100 cm nemusia mať múrik mrazuvzdorné základy. Na mieste budúceho suchého múrika odkopeme zhruba 30–40 cm zeminy až na zhutnené podložie. Pri päte by múrik mal mať byť širší ako v najvyššom mieste – ideálna šírka pri päte je 1/3 výšky múrika, podľa toho volíme teda šírku výkopu.

Následne založíme 15–20 cm podklad z dobre udusaného štrku a drveného kameňa. Na najspodnejšiu vrstvu múrika použijeme najväčšie kamene, ktoré budú čiastočne uložené pod úrovňou terénu.

Ďalej pokladáme kamene tak, aby do seba dobre zapadali a nekývali sa. Platí pravidlo, že kým sa kameň kýve, nemal by sa pokladať ďalší.

Vítaný pohľad: Zeleň preteká zo múrika
Nový múrik v ulici

Pokiaľ chceme múrik osadzovať rastlinami, vyplníme priestory medzi kameňmi substrátom, ktorý vyrobíme zo záhradnej zeminy a rovnakého dielu zmesi piesku a štrku. Používame ho však uvážlivo, veľké množstvo substrátu medzi kameňmi znižuje vplyvom vody pevnosť múrika. Pri stavbe je dobré rovno sadiť do škár rastliny. Koreňové baly pevnejšie držia a uľahčíme si tým výrazne prácu.

Múriky vo svahu
Pri stavbe na svahu staviame múrik tak, aby sa mierne nakláňala smerom do svahu. Staviame ju tak, aby predná stena mala sklon zhruba 10 – 15 %. Čiže, aby sa vo výške jedného metra múrika odkláňala smerom do svahu o 10–15 cm oproti päte múrika.

Pre správnu funkčnosť múrika a odolnosť, vysypávame pri stavbe priestor medzi múrikom a svahom hrubším štrkom, ktorý slúži ako drenážny materiál (odvádza vodu preč zo svahu). Pokiaľ nám kamene privezú priamo z lomu, budeme mať určite k dispozícii aj množstvo malých úlomkov a kamienka, ktoré dobre využijeme práve ako drenáž múrika.

Posledný rad kameňov na vrchu múrika vyskladáme z veľkých plochých kameňov, čo zvýši stabilitu múrika a navyše to vyzerá efektne.

Pokiaľ je výškový rozdiel terénu vyšší ako jeden meter, založíme dva alebo viac nižších múrikov terasovito nad sebou. Múriky sa môžu striedať s rovinkami alebo miernymi svahmi. Pokiaľ sa rozhodneme výškový rozdiel prekonať jediným múrom vyšším ako meter, vytvoríme pre múrik betónový základ zasahujúci až do nezámrznej hĺbky (teda minimálne 80 cm). V takom prípade radšej najmeme na stavbu múrika odbornú firmu.

Ohrada z kameňa
Kamenné ohradenie pozemku

Rastliny vhodné pre suchý múrik
Nájdeme mnoho rastlín, ktoré môžeme vysadiť na suchý múrik. Malo by sa jednať ale o trvalky, skôr suchomilné a najlepšie menšieho vzrastu. Na suché múriky sa hodia aj rôzne druhy u nás pôvodných rastlín ako rozchodníky (Sedum), lomikameň (Saxifraga), netrasky (Sempervivum), ďalej materina dúška (Thymus), jahody mesačné (Fragaria vesca), jastrabníky (Hieracium), tarice saxatile), rôzne rozrazili (Veronica) či dobromyseľ (Origanum).

Tiež množstvo najrôznejších pestovaných skalničiek nájde na suchom múriku ideálne podmienky pre rast. Suchý múrik sa však môže nachádzať aj na mieste veľmi tienistom a vlhkom. V takom prípade volíme na osadenie múrika napríklad paprade.

━ nové příběhy

Najlepšie päťvalcové automaty na Kajotwin.sk

Ak človek hľadá komplexné sloty plné rôznorodých funkcií, najčastejšie siahne práve po päťvalcových automatoch. V nich sa často snúbia tradičné prvky s luxusnými bonusovkami...

Flexibilné využitie skladových hál v malých a stredných podnikoch

V malých a stredných podnikoch je flexibilita kľúčovým faktorom, ktorý umožňuje prispôsobenie sa rýchlo meniacim sa potrebám trhu. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť túto...

Udržte svoj domov v bezpečí vďaka kamerám

Kamerový systém predstavuje veľmi dôležitý prvok ochrany majetku. Podľa čoho voliť tie najlepšie kamery na dom? Kvalita obrazu ako zásadný parameter výberu kamery V prvom rade je...

Tiež vás zobúdza teplé počasie po zime?

Ak sa zaraďujete do väčšiny národa, ktorá sa teší na posedenie vonku, či už na záhrade, alebo na terase či balkóne, rozmýšľate isto o...

Ako založiť vyvýšený záhon? Je to ľahké pre každého z nás

Nejde si nevšimnúť, koľko sa okolo nás objavilo vyvýšených záhonov. Niet divu. Majú mnoho predností a ľudia ich oceňujú aj preto, že sa na ošetrovanie...
- Komerční sdělení -pr článek