- Reklama -zprávy

Vonkajšie rolety vs. vonkajšie žalúzie: ktoré si vybrať? 

Date:

Share:

Či už bývate v byte alebo v dome, isto si radi zatiahnete okno pred zvedavými pohľadmi či ostrými lúčmi slnka. Niekto preferuje rolety, iný zas žalúzie, závesy či záclony. Úloha je jasná – zabezpečiť vnútri súkromie a príjemný chládok. 

Ak chcete mať v noci úplnú tmu bez mesačného svitu a svetelného smogu z ulice, stavte na tieniace rolety a žalúzie. Verte, že v úplne tmavej miestnosti sa spí oveľa lepšie.

Tieniace systémy tiež slúžia na ochranu podláh a nábytku pred dlhodobým vystavením slnečnému žiareniu. Aké sú však rozdiely medzi roletami a žalúziami? A ktoré si vybrať? 

Vonkajšie žalúzie a rolety

Vonkajšie žalúzie a vonkajšie rolety sú obľúbené na domoch i bytoch. Nielenže chránia domov pred slnkom, horúčavou a okoloidúcimi, pomôžu tiež pri šetrení nákladov za vykurovanie či klimatizáciu. Navyše predlžujú životnosť okien a výhodou je, že ich môžete ovládať manuálne aj automaticky. 

Vonkajšie žalúzie tienia a umožnia vetrať

Moderné vonkajšie žalúzie pozostávajú zo samostatných lamiel, ktoré možno rôzne naklápať. Vďaka tomu môžete pohodlne vetrať a zároveň si sami zvoliť, koľko svetla do interiéru vpustíte. 

Lamely naklopené do vodorovnej polohy navyše nebránia vo výhľade von.  Exteriérové žalúzie a rolety sú až 2 až 3-krát účinnejšie než interiérové – dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C. 

Čo to znamená? Keď chcete slnečné lúče úplne eliminovať alebo si v spálni vytvoriť tmu kvôli lepšiemu spánku, zatiahnete celú žalúziu a lamely sa naklopia do zvislej polohy. 

Na inštaláciu vonkajšieho tienenia je najlepšie myslieť už vo fáze projektu, teda pred výstavbou domu. Vonkajšie žalúzie nachádzajú využitie najmä na oknách v rušných miestnostiach. Hodia sa do obývačiek, kuchýň či pracovní. 

Nájdete ich na minimalistických rodinných domoch,v rezidenčných a panelových bytoch či administratívnych budovách. Uplatnenie nájdu aj v spálňach a detských izbách. 

zdroj: https://www.ekoprofil.sk/tieniaca-technika/exterierove-tienenie/vonkajsie-rolety-2/ 

Výhody a nevýhody vonkajších žalúzií 

Vonkajšie žalúzie nie sú vhodné do náročných poveternostných podmienok (odolávajú rýchlosti vetra do 80 km/hod.). Našťastie nemusíte skúšať, koľko toho vaše žalúzie vydržia. Existujú totiž veterné a dažďové senzory, ktoré dajú žalúziám pokyn, aby sa vytiahli, keď sa zhorší počasie. 

Výhodou žalúzií oproti roletám je, že postupným naklápaním regulujete slnečné lúče. Vonkajšie žalúzie tiež izolujú pred prachom či hlukom, avšak menej ako rolety. 

Žalúzie sú pre vás ideálnym riešením, ak preferujete možnosť nastavenia svetla vstupujúceho do miestnosti. Exteriérové žalúzie sa hodia napríklad do bytov a na východnú či západnú stranu domov. 

Vonkajšie rolety lepšie odolávajú nepriaznivému počasiu 

Zatiaľ čo žalúzie sa v prípade zhoršenia počasia vytiahnu, vonkajšie rolety môžete nechať spustené aj vtedy, ak sneží, prší alebo silno fúka. Okrem toho, že sú odolné, vďaka izolačnej PUR pene v hliníkovej lamele chránia pred únikom tepla a odrážajú slnečné lúče.  

Pri určitých modeloch oceníte integrované siete proti hmyzu. Vonkajšie rolety taktiež tlmia hluk z vonku. Vonkajšie rolety sú ideálne pre novostavby aj pre rekonštrukcie. Vo fáze projektu si môžete naplánovať spôsob inštalácie.

Tiež si môžete zvoliť typ roliet a tiež farebné prevedenie, aby ladili s oknami, bránou a tiež farbou fasády. Rolety sú vhodné do domov na otvorenom priestranstve, na severné strany domov, na chaty či chalupy, kde pomáhajú chrániť pred vlámaním. 

Výhody a nevýhody vonkajších roliet 

Lamely vonkajších roliet nemožno naklápať (ako žalúzie). Sú spojené do jedného celku a tvoria celistvý zvislý pancier. Môžete ich len sťahovať do rôznej výšky okna. Pokiaľ chcete vnútri svetlo, stiahnite roletu do polovice okna.

V súčasnosti máte na výber tri typy lamiel: hliníkové, vyplnené PUR penou, plastové alebo úzke rolety s viditeľným presvetlením. 

Ako sme už spomínali vyššie, s roletami ochránite okná pred prudkým dažďom, krúpami, vetrom i UV žiarením. Fungujú tiež ako tepelnoizolačný a zvukový prvok – dokážu znížiť hluk vo vnútri miestami až o 16 decibelov. 

Vonkajšie rolety nájdu svoje využitie zväčša v izbách, kde sa spí a odpočíva. Rolety tiež využijete na zatienenie a zvýšenie bezpečnosti okien chalúp, prízemných bytov a výkladov obchodov. Majú však menšie medzné rozmery ako vonkajšie žalúzie, preto nie sú príliš vhodné na veľkoformátové okná. 

Taktiež ich nie je možné namontovať na atypicky tvarované okná. Nevýhodou je aj  nutnosť stavebného zásahu pri ich inštalácii a obtiažnejšia ovládateľnosť ako v prípade žalúzií. 

Vonkajšie žalúzie a rolety na inteligentné ovládanie  

Oba typy tieniacej techniky možno ovládať ručne alebo elektricky – s využitím aplikácie v inteligentnom telefóne, diaľkovým ovládačom alebo jednoduchým nástenným vypínačom. 

Môžete ich tiež napojiť na bezdrôtové spínacie hodiny, vďaka ktorým si prednastavíte čas automatického spustenia alebo vytiahnutia. Doplňte ich o slnečný senzor, ktorý vyšle signál k pohonu, aby sa žalúzia alebo roleta automaticky stiahla. 

Ak máte viac otázok týkajúcich sa vonkajších roliet či žalúzií, kliknite na www.ekoprofil.sk a kontaktujte odborníkov na žalúzie s dlhoročnými skúsenosťami.  

━ nové příběhy

Drevené obrazy do spálne navodia útulnú a pohodovú atmosféru

Spálňa je miestom odpočinku a tomuto účelu by malo zodpovedať aj jej zariadenie. Okrem nevyhnutného vybavenia by ste však nemali zabúdať ani na doplnky,...

Kvalitná zrnková káva alebo poznáte zalievanú kávu?

Predtým narodení z vás určite radi potvrdia, že pred 50 rokmi nebolo možné bežne vyraziť do kaviarne na espresso, pretože tento nápoj bol v...

Ako si vybrať správne zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Môcť si vyberať z viacerých ponúk práce sa nestáva často. Ak sa vám to ale podarí vedzte, že aj táto situácia môže znamenať problém. Našli...

Už máte kúpený vianočný stromček, ktorý je ako z rozprávky?

Väčšina z nás už pravdepodobne začala premýšľať nad tým, čím tento rok vyzdobí svoj dom alebo byt tak, aby boli blížiace sa Vianoce sviatočné...

Pravidlá pre dekorácie v interiéri, na ktoré nesmiete zabúdať

Útulný, štýlový a nadčasový interiér je cieľom snáď každého z nás. Kvalitný nábytok je dôležitou súčasťou, ale nie je to všetko. Doplnky v interiéri...
- Komerční sdělení -pr článek