- Reklama -zprávy

Chcete mať v lete doma raj na zemi? Využite naše tipy!

Date:

Share:

Domov má byť bezpečný prístav a oáza pokoja, kde si môžete po náročnom dni vyložiť nohy a oddychovať. Či už vnútri, alebo na záhrade. A to aj v najhorúcejšom lete! Len čo tie práce, ktoré nepočkajú? Vieme, ako na to…

Vykasať si rukávy a urobiť základné opatrenia treba čo najskôr, kým teplomer neatakuje nové maximá letných teplôt. Čo treba urobiť? V prvom rade zabezpečiť ochranu okien. Možnosťou sú závesy, žalúzie alebo fólie zabraňujúce prenikaniu UV žiarenia do interiéru.

Počas horúcich letných dní treba mať okná zatvorené a zatemnené, aby sa miestnosti neprehrievali. Vetrať sa odporúča iba zavčas ráno a neskoro večer prievanom.

Keď sa vás zima opýta…

Horúce a najmä suché letné dni sú ideálne na opravy domu, ktorých efekt sa prejaví už na jeseň a najmä v zime. Pri zatepľovaní či natieraní fasády sa síce zapotíte, ale len čo práce dokončíte, pocítite ten rozdiel. Horúčava do interiéru cez obvodové múry neprenikne a v zime budú, naopak, teplo držať tam, kde má byť – vo vnútri.

Pri zatepľovaní treba dbať na to, aby boli múry dokonale suché. Ich vlhnutie je pritom niekedy problém aj pri novostavbách. Odstrániť nežiaducu vlhkosť z muriva sa dá relatívne jednoducho systémom sanačných omietok.

„Častou chybou pri zatepľovaní býva nesprávna hrúbka izolačnej vrstvy, nedodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek a nesprávne kotvenie. Tieto zdanlivé maličkosti môžu zásadným spôsobom ovplyvniť celý výsledok,“ upozorňuje odborník Branislav Augustín zo Sika Slovensko.

Aj farby majú zmysel

Upozorňuje aj na význam farieb na fasáde. Nejde len o módne trendy, ale aj o ich fyzikálne vlastnosti, ktoré ovplyvnia to, či budete mať vnútri peklo alebo príjemný chládok.

Čím tmavšia je fasáda, tým viac tepla zo slnečného žiarenia do seba absorbuje a o to teplejšie sú steny v exteriéri aj v interiéri. Často sa neochladia ani v noci. Nie náhodou sú domy na juhu Európy biele, respektíve svetlé…

Ak predsa len chcete efektné tmavé odtiene, je rozumné použiť ich iba na časti fasády. „Pri výbere obkladu z keramiky alebo kameňa odporúčam ako podklad použiť prevetrávanú fasádu, ktorá neprepúšťa toľko tepla ako ukotvená fasáda, pretože má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru,“ odporúča B. Augustín.

Studená kuchyňa

To, že v lete dávame prednosť studenej kuchyni pred teplou, je tiež inšpirované spôsobom života južanských národov. Teplé nám v teple až tak nechutí a hodiny strávené v tomto ročnom období pri sporáku sú ako za trest.

Napriek tomu sa vareniu nevyhneme ani v lete. Aby to bolo znesiteľné, odborníci odporúčajú nechať všetky okná zatvorené, nech sa dovnútra nedostane prehriaty vzduch, a počas varenia zapnúť na plný výkon odsávač pár. „Okrem dizajnu je dôležitá aj správna veľkosť digestora. Odsávacie zariadenie by malo varnú plochu z každej strany presahovať minimálne o 10 centimetrov,“ radí Eva Rečlová, dizajnérka Oresi. Potom bude digestor dokonale odsávať, odvlhčovať aj ochladzovať.

Udržiavať teplotu v kuchyni na znesiteľnej úrovni pomáhajú aj dvojité alebo trojité dvierka na rúre. Teplo ostáva v nej a navyše sa na skle nikto nepopáli. „Takýmito dvierkami sú dnes bežne vybavené aj rúry strednej triedy, ktoré majú ďalšie praktické funkcie a funkcionality ako jednoduché ovládanie či teleskopický výjazd,“ dopĺňa expertka na kuchyne.

Tipy a triky na schladenie

S praktickými tipmi a trikmi v boji s letnými horúčavami ešte nekončíme. Vedeli ste napríklad, že ak vymeníte klasickú starú žiarovku za žiarivku alebo LED osvetlenie, počas letných večerov ušetríte nielen elektrickú energiu, ale aj niekoľko kvapiek potu? Žiarovky s volfrámovým vláknom totiž spotrebujú veľa energie, ale iba tretinu z nej premenia na svetlo. Zvyšok premieňajú na teplo…

Južnými krajinami sa môžeme inšpirovať aj do tretice, a to stropným ventilátorom. Ak si ho dáte nainštalovať, oceníte ho aj v zime, len si treba dať pozor na to, ktorým smerom sa mu otáčajú lopatky. Keď ventilátor prepnete tak, aby sa hýbali proti smeru hodinových ručičiek, posúvajú vzduch nadol a aspoň čiastočne ochladzujú miestnosť. V zime ich zas treba nastaviť na točenie v smere hodinových ručičiek – vtedy vyťahujú studený vzduch k stropu a nižšie ostáva teplejšie.

Praktickou vychytávkou, ktorú môžete použiť aj v práci, je malý stolný ventilátor. Aby vzduch ochladil ešte intenzívnejšie, postavte k nemu sklenenú alebo kovovú nádobu s ľadom. Ten sa bude pomaly rozpúšťať, ochladzovať vzduch vo svojej blízkosti a ventilátor ho poženie ďalej do miestnosti.

Zelený bonbónik

Na záver sme si nechali extra letnú chuťovku – inštaláciu zelenej strechy. Trávnik na streche so skalničkami a suchomilnými rastlinami nie je náročný na údržbu, zato významne ovplyvňuje teplotu v interiéri. V lete mu nedovoľuje prehrievať sa, v zime zas ochladzovať. Zelená strecha je jednoducho prirodzený a ekologický prvok, ktorým sa dá zvonka regulovať teplota vo vnútri.

Náklady na vytvorenie zelenej strechy sa vrátia v priebehu niekoľkých rokov v podobe nižších platieb za energie (elektrina na chladenie klimatizáciou v lete, vykurovanie v zime). Životnosť zelenej strechy je zvyčajne dlhšia než klasickej, pretože substrát a rastliny chránia konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi aj UV žiarením.

„Údržba extenzívnej zelenej strechy je pritom veľmi jednoduchá, o zeleň sa stačí postarať na jar a na jeseň. Inak si zvyčajne dokáže udržať dostatok vlhkosti z dažďov. Okrem zachytávania dažďovej vody sa vďaka zelenej streche v blízkosti domu menej práši a z pohľadu ekológie určite nie je zanedbateľný ani fakt, že zeleň pohlcuje oxid uhličitý, produkuje kyslík a je domovom užitočného hmyzu,“ vysvetlila Ing. Martina Huková, odborníčka na zelené strechy zo Sika. Tak ako, máte chuť na chladné zelené leto?

━ nové příběhy

Flexibilné využitie skladových hál v malých a stredných podnikoch

V malých a stredných podnikoch je flexibilita kľúčovým faktorom, ktorý umožňuje prispôsobenie sa rýchlo meniacim sa potrebám trhu. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť túto...

Udržte svoj domov v bezpečí vďaka kamerám

Kamerový systém predstavuje veľmi dôležitý prvok ochrany majetku. Podľa čoho voliť tie najlepšie kamery na dom? Kvalita obrazu ako zásadný parameter výberu kamery V prvom rade je...

Tiež vás zobúdza teplé počasie po zime?

Ak sa zaraďujete do väčšiny národa, ktorá sa teší na posedenie vonku, či už na záhrade, alebo na terase či balkóne, rozmýšľate isto o...

Ako založiť vyvýšený záhon? Je to ľahké pre každého z nás

Nejde si nevšimnúť, koľko sa okolo nás objavilo vyvýšených záhonov. Niet divu. Majú mnoho predností a ľudia ich oceňujú aj preto, že sa na ošetrovanie...

Zimná záhrada: Ako vytvoriť oázu pohody v chladnom období

Zimná záhrada predstavuje dokonalý spôsob, ako si vychutnať krásu prírody aj počas chladnejších mesiacov roka. Tento čarovný priestor môže byť nielen estetickým doplnkom vášho...
- Komerční sdělení -pr článek