- Reklama -zprávy

4 tipy, ako zabrániť hrdzaveniu auta

Date:

Share:

Čo je hrdza a ako vzniká ste sa pravdepodobne naučili už na základnej škole. Viete asi aj to, že je škodlivá pre vaše auto. Neohrozuje však len staré autá, ale aj tie nové. Ak neviete, čo všetko môže hrdza vášmu autu spôsobiť a ako jej predchádzať, ste na správnom mieste.

Korózia alebo hrdza?

Samovoľné, postupné rozrušenie kovových alebo nekovových materiálov sa nazýva korózia. Najznámejšou formou korózie je práve hrdzavenie. Hrdza netvorí súvislú vrstvu a nechráni tak železo pred ďalšou koróziou.

TIP: Pred koróziou vás môže ochrániť správna starostlivosť o auto. Poznáte základné zásady pre údržbu auta?

Prečo je dôležité sa hrdzi na aute vyhnúť?

Proces hrdzavenia dokáže železné a oceľové predmety úplne zničiť. Môže sa stať, že pôvodne pevnú stenu napadnutého predmetu, možno časom pretlačiť miernym tlakom prstov. Ešte väčší problém však nastáva pri hrdzi na dieloch spojovacieho materiálu. Zlomená skrutka vie spôsobiť množstvo problémov.

Pre vznik hrdze stačí, že je auto vystavené kyslíku a vodíku. Keďže sa oba tieto prvky nachádzajú vo vode aj vzduchu, ohrozenie koróziou je stálym problémom pre každého majiteľa áut. Ďalším problémom, ktorý proces korózie urýchľuje je soľ. Keď sa soľ a voda spoja, stanú sa korozívnymi a narušia akúkoľvek odhalenú karosériu.

Ako hrdzaveniu auta zabrániť?

 1. Udržujte svoje auto čisté

Základom je auto pravidelne umývať, a to neplatí len pre karosériu ale aj pre podvozok. Medzi rizikové miesta patrí lem blatníkov alebo miesta za krycími plastami, pretože sa za nimi udržuje najviac soli a nečistôt z cesty. Po dôkladnom umytí vhodným prostriedkom je dôležité následne poriadne vystriekať podvozok a nápravy čistou vodou.

 1. Vytvorte bariéru proti nečistotám

Niektoré prípravky môžu vytvoriť bariéru, ktorá vaše auto pred nečistotami a hrdzou ochráni. Tie po nanesení vytvárajú ochranný film, ktorý neprepúšťa nečistoty ani vlhkosť, čím zabraňuje ich priamemu kontaktu s plechom.

TIP: Viete, ako umyť auto a odstrániť soľ z karosérie auta?

 1. Venujte pozornosť rizikovým miestam

Hrdza sa môže vytvoriť kdekoľvek na aute, avšak niektoré miesta sú viac rizikové ako iné. Dajte si pozor na tieto varovné signály, ktoré môžu indikovať problém s hrdzou:

 • Poškodená karoséria
 • Bubliny v laku
 • Interiér poškodený vodou
 1. Dávajte pozor, kde parkujete

Parkovanie auta v garáži je určite dobrou voľbou, avšak garáž nie je všeliek. Ak budete parkovať auto vo vlhkej garáži, hrdzi sa určite nevyhnete. Možným riešením sú odtokové kanáliky v podlahe, ktoré sú určené na to, že odnesú nahromadený sneh a špinu a auto rýchlejšie uschne.

Ak parkujete vonku dbajte na to, aby automobil dlhodobo nestál na mieste so zvýšenou vlhkosťou – tráve, hline alebo výmole s permanentnou mlákou.

Existuje cesta späť?

Viete, ako opraviť koróziu na aute, keď už sa jej nevyhnete? Ak sa jedná len o malé škvrny a hrdza ešte nepoškodila kov, stačí škvrny utrieť kvalitným prípravkom na hrdzu.

 1. V prípade, že hrdza už poškodila kov bude zbavenie sa hrdze náročnejšou úlohou.
 2. Poškodenú časť treba najprv izolovať od okolitých častí papierovou páskou.
 3. Pomocou brúsneho papiera, potom môžete opracovať príslušnú oblasť, kým sa nedostanete až na samotný kov, pričom odstránite všetku hrdzu a uvoľnenú farbu.
 4. Následne ošetrné miesto ošetríte handričkou.
 5. V prípade hrdzavých oblastí, ktoré sa nedajú zbrúsiť, je vhodné použiť konvertor hrdze, ktorý sa spojí s hrdzou a vytvorí ochranný povlak.

Pomocou oceľovej špachtle potom nanesiete na opracované oblasti plnivo na vyrovnanie povrchu. Ak je oblasť zasiahnutá koróziou malá, možno vozidlo prelakovať lakom v spreji rovnakej farby ako auto. Pri väčšej ploche je vhodné vziať auto do karosárne.

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

━ nové příběhy

Záhradné nábytok pre relaxáciu

S nastávajúcim teplým počasím stále viac ľudí trávi čas vonku. Patrí k tomu aj odpočinok na záhrade. Ako zaistiť, aby bol naozaj dokonalý? Vyberte...

Začíname s prípravou terasy: Podklad je polovicou úspechu

Konečne sa začína sezóna teras. Slnečné lúče a teplo nám pripomínajú, že je najvyšší čas začať s prípravou našej obľúbenej letnej oázy. Ale vedeli...

Sušiaky na prádlo – dokonalý pomocník pre každú domácnosť

Sušiaky na prádlo sú jedným z najdôležitejších pomocníkov pre každú domácnosť. V dnešnej dobe, kedy je prádlo nutné prať denne, sú sušiaky na prádlo...

4 tipy, ako zabrániť hrdzaveniu auta

Čo je hrdza a ako vzniká ste sa pravdepodobne naučili už na základnej škole. Viete asi aj to, že je škodlivá pre vaše auto....

Domáce wellness: Vyberáme pohodlnú vírivku

Ako dobre viete, stres a nepohoda môže na zdravie vplývať veľmi negatívne. Práve preto sa odporúča zaradiť do svojej každodennej rutiny nejaké relaxačné cvičenia,...
- Komerční sdělení -pr článek